Ajalugu

2012. aastal täitus Tõrva Võrkpalliklubil 25 tegevusaastat. Selle puhul korraldas klubi sünnipäevapeo, kus kohal olid nii praegused kui endised tegijad. Sünnipäeva tähistati 6. oktoobril 2012. Hommikupoole toimus sportlik üirtus Tõrva spordisaalis. Õhtul koguneti Musta Kõutsi kõrtsis, kus arutati klubi peeti maha maailmakohviku stiilis arutelu ja toimus uhke sünnipäevapidu Hellade Vellede saatel.

 

VAATA KUTSET JA JAGA INFOT KLUBIKAASLASTEGA FB link

 

Täname klubi poolt kõiki, kes meie sünnipäevaüritusest osa võtsid – nii sportlikku meelelahutust pakkusid kui ka oma väärt mõtteid Maailmakohvikus jagasid!

 

MAAILMAKOHVIKU MÄRKSÕNAD

LAUDLINAD: Mis paneb inimesed liikuma? Quo vadis – Tõrva võrkpall? Treeningud – mäng või kool?  Algusest lõpuni – palliga või pallita?

SÜNNIPÄEVAPILDID

 

Tõrva Võrkpalliklubi ajalugu treener Tiiu Loormani silmade läbi aastatel 1987-1999

 

Tõrva Võrkpalliklubi alustas tööd 6. oktoobril 1987. aastal ühe noortegrupiga, kus õppis 17 noort. Selles, et see asi alguse sai, on “süüdi” Rein Leppik, mina ei tahtnud kuidagi alustada, sest teadsin, et see muudab minu elu väga pika aja jooksul. Algul alustati ühe treeninguga nädalas. Osalejate soovil mindi juba detsembrist üle kahele treeningule nädalas. Kasutati Valga KEK-i võimlat ja palle. Õppeaasta lõppes 24. mail. Suvel sai tehtud esimene jalgrattamatk. See oli kahepäevane Valgjärve äärde.

 

1988.-1989. õppeaastat alustasin 16. septembril 1988 peaaegu sama koosseisuga. Kuna kaks tüdrukut olid lahkunud, otsustasime mõne juurde võtta. Selle info peale ilmus välja 14 soovijat, kelle hulgast ei osanud kuidagi valikut teha. Tegin esimesed treeningud väga rasked, et mõnigi ära läheks, aga ei läinud. Seega oli grupp 31 liikmeline ja kahel erineval tasemel. Treeningud toimusid kaks korda nädalas. Millalgi talvel jagasin sama koosseisu kaheks grupiks. Andsin mõlemale grupile 2 treeningut nädalas. Õppeaasta lõppes 16. mail. Suvel toimus nelja päevane jalgrattamatk vist Laatre kanti. Võimalik, et sellel suvel oli ka esimene Pärlselja laager.

 

1989.-1990. õppeaastat alustasin 19. septembril. Ja 12. jaanuaril 1990 võtsin oma tütre Mari nõudmisel vastu uue grupi, kus ka tema osaleda sai. Ühe väikese kuulutuse peale ilmus kohale 33 tüdrukut. Olin üksjagu ehmunud, aga kogemus suure grupiga töötamiseks oli juba olemas. Nemad olid vähemalt kõik ühel tasemel. Võtsin kõik vastu. Sel õppeaastal oli mul seega ca 55 õpilast. Õppeaasta lõppes 12. mail 1990.a. Suvel tegime jälle nelja päevase matka. Seekord Koiva äärde. Oli ilmselt ka teine Pärlselja Laager.

 

1990.-1991. õppeaastat alustasin ca 20 suurema tüdrukuga ja 33 väiksemaga. Mõlemale grupile andsin kaks treeningut nädalas. Õppeaasta algas 4. septembril ja lõppes 2. juunil Hellenurme karikaga. Suvel toimus viimane 4-päevane matk, mille ma olen võrkpalllitüdrukutele korraldanud. Seekord käisime Otepää kandis.

 

1991.-1992. õppeaastat alustasin 18. septembril kahe grupiga ca 50 õpilasega. Andsin neli treeningut (8 akadeemilist tundi) nädalas. Õppeaasta lõppes 15. mail. Siin me ilmselt juba võistlesime vanema grupiga vabariiklikel võistlustel. See oli vist see talv, kus esimest aastat oli saal kütmata, aga oli soe talv ja treeningud toimusid, kuigi mõnikord oli saalis sooja vaid 2 kraadi. See oli vist märtsis 1992, kui mind kutsuti haridusametisse ja öeldi, et ma võiksin ka treenerina palka saada. Palk määrati tagasiulatuvalt alates jaanuarist 1992. Siin võib aastanumbris viga olla. See võis olla ka 1993.

 

1992.-1993. õppeaastat alustasin 22. septembril. Vanemas grupis alustab õppeaastat 12 õpilast ja lõpetab 8. Nooremas grupis alustab 20 ja umbes samas koosseisus ka kevadel lõpetame. Sel aastal saame tublisti karastada sest saali ei köeta. Jaanuaris ja veebruaris langeb saali temperatuur alla nulli ja väiksematel jäävad treeningud ära. Suurematega võtame kätte ja teeme kuu aega tõsiselt üldfüüsilist, palume Tõrva Keskkoolilt ühe saaliaja nädalas, et veidi ka palli mängida ja teeme tubli tulemuse keskkoolide karikavõistlustel. Kuna talvel jäi osa treeninguid ära teeme need ära suvel. Treeningud lõpetame 15. juunil.

 

1993.-1994. õppeaastat alustame 9. augustil. Noorematel on alates sellest aastast kolm treeningut nädalas. Grupp stabiliseerub 14 liikmeliseks. Treeningud on läinud raskemaks ja kaks kütteta talve on ka teinud oma töö. Kõige vanemad on juba keskkooli lõpetanud. Vanemast grupist on alles jäänud 5 tüdrukut. Neil on üks eraldi treening nädalas ja võimalus osaleda ka teistel nooremate treeningul. Üritan siia õpilasi juurde võtta, aga taseme vahe on suur ja uued ei jää püsima.

 

1994.-1995. õppeaasta. Vanemad tüdrukud on kooli lõpetanud. Kolm neist on küll veel koolis, aga nemad liituvad naiste treening-grupiga. Noorematega liituvad osa möödunud aastal vanemas grupis katsetanutest ja mõned päris noored. Alustan 8. septembril 20 lapsega. Teeme 3 treeningut nädalas. See on juba väga tõsine võistlusaasta. Talvel tõuseb õpilaste arv 23-ni. Kevadeks kuivab jälle kokku sügisesele tasemele.

 

1995.-1996. õppeaasta. Janika läks ESG-sse juba eelmisel aastal, nüüd läks ka Mari. Nemad käivad treeningutel harva. Mari aga osaleb kõigil võistlustel. Igapäevast tööd alustan 12. septembril 20 õpilasega 3 treeninguga nädalas. Jällegi on väga tõsine võistlusaasta. Üks nendest, kus mul novembri algusest märtsi lõpuni ei ole ühtki vaba päeva. Aasta lõpetame 29. juunil Rewaltese karikaturniiriga, kus saavutame absoluutarvestuses 5.-8. koha kaotades napilt Eesti veteranide koondisele heitluses finaalikoha pärast.

 

1996.-1997. õppeaastat alustasin 3. septembril 14-ne nimega grupiga. Tõsi, kaks neist õppis spordigümnaasiumis ja külastas treeninguid harva. Võrkpalliala õpilane osales aga kõigil võistlustel. Sügisel võtsin viis õpilast juurde, kes ka kevadeni vastu pidasid. Seega lõpetasin kevadel 17 kohapeal õppijaga + kaks ESG-s. Toimus kolm treeningut nädalas. Toimus tõsine töö ja võistlemine. Õppeaasta lõpetasime 17. juunil. Sel aastal õnnestus käia kahel treenerite seminaril. Tõin sisse inglise treeneri poolt õpetatud progressiivse mängustiili.

 

3. oktoobril 1996. aastal registreeriti Tõrva Võrkpalliklubi mittetulundusühinguna. Ümberregistreerimine seoses seaduste muutumisega 19. veebruaril 1999. aastal.

 

1997.-1998. õppeaastat alustasin õppeaastat 8. septembril 15-ne tüdrukuga. Mari ja Janika tulid ESG-st ära ja olid jälle igapäevased treeningulised. Tegime kolm treeningut nädalas. See oli viimane aasta, kus Tõrva Võrkpalliklubi võistles Eesti meistrivõistlustel võistlustel oma nime all. Õppeaasta lõppes 26. aprillil. Sel aastal lõpetas hulk tüdrukuid gümnaasiumi. Allesjäänud aga soovisid siiski treeningutega jätkata.

 

1998.-1999. õppeaastat alustasin 4. septembril. Selleks, et grupp mõõdu välja annaks, läksime naistega kokku. Treeningud toimusid kaks korda nädalas. Noori oli pidevalt 6. Episoodiliselt käis veel mõni. Eesti naiste esiliigas Valga võistkonna koosseisus võistles neli Tõrva Võrkpalliklubi tüdrukut. Maakonna Meistrivõistlustel aga, kus osalesid ka meilt väljakasvanud üliõpilased, saavutasime I koha. Kevadel lõpetasin lepingu Tõrva Haridusametiga.

 

 

Suurem osa siin kirjutatust pärineb treeningute päevikutest. Matkade ja laagrite aastad võivad kõikuda ühe võrra siia-sinna. Need on kirjutatud mälu järgi.

 

Võistluste osa on sellest aruandest täiesti puudu. Kõike ei olegi enam võimalik taastada. Siiski on arvestatavalt palju andmeid ka selle kohta.

 

Tiiu Loorman

Tõrva Võrkpalliklubi juhataja aastatel 1987-2008

Lisa kommentaar